piątek, 27 września 2019

Rysunkowe wyzwanie INKtober - Co to jest?

Inktober to miesięczne wyzwanie artystyczne stworzone przez artystę Jake'a Parkera. Nazwa inktober to gra słów Ink (ang tusz) i October (ang październik). Jake chciał on skupić się na polepszeniu swoich umiejętności i wyrobieniu sobie nawyku rysowania dlatego postanowił że w październiku będzie co dzień przez miesiąc tworzyć rysunki tuszem i wstawiać je do sieci. W krótkim czasie cały świat oszalał na punkcie tego pomysłu i powstało wiele wariacji inspirowanych wyzwaniem Jake'a np MerMay (mermaid (ang syrena) + may (ang maj) cały maj rysujemy syreny).

Podaję link do oficjalnej strony wyzwania: -> INKtober <-

Czas trwania: 31 dni, Od 1 do 31 października

Zasady: 

Oficjalne zasady brzmią tak:
1. Stwórz rysunek tuszem
2. Opublikuj go w sieci
3. Dodaj hashtagi #inktober i #inktober2019
4. Powtarzaj powyższe punkty każdego dnia w październiku


Trzeba jednak zaznaczyć że pierwszy punkt często budzi duże kontrowersje. Twórca tego wyzwania miał w zamyśle tworzenie ilustracji za pomocą tuszu, stąd też pochodzi sama nazwa INKtober. Jednak dla wielu ludzi to wyzwanie jest pretekstem do codziennych ćwiczeń i tworzenia prac w innych technikach takich jak kredki, akwarele, markery czy praca na tabletach. Niektórzy nie zgadzają się z tym podejściem twierdząc że pierwotnym zamysłem było wykorzystanie tuszu i tak powinno pozostać. A co mówi sam autor na ten temat? Przyznaje że pierwotnie wykorzystywał sam tusz ale każdy artysta może tworzyć w technice która chce rozwinąć bo o to w tym wyzwaniu chodzi i każda technika jest równie ważna choć bardzo się od siebie różnią.

By było nam łatwiej wiele artystycznych grup i niezależnych artystów tworzy swoje listy z tematami rysunków. Czasem mamy problem by wymyślić rysunek czy ilustrację od zera a tematyczne listy dają nam kierunek w którym możemy podążać. Podkreślam że możemy ale nie musimy, nie jesteśmy zobowiązani do korzystania z żadnej listy. Śledząc poszczególne listy i tematy z nich jestem pod ogromnym wrażeniem jak wielka jest różnorodność i kreatywność artystów tworzących prace w tym samym temacie. Nie spotkamy dwóch takich samych rysunków a każdy z nich będzie pokazywał charakter i wyjątkowość swojego tworcy!
Wstawię poniżej oficjalną listę Inktober oraz polski przykład udostępniony przez sklep plastyczny maluje.plCzy się podejmę?
Znam to wyzwanie od wielu lat i zawsze podziwiałam artystów którzy się go podejmowali wyobrażam sobie jak wiele pracy w to wkładają. W tym roku mam ogromną ochotę dołączyć do wyzwania Inktober i sprawdzić się. Bardzo chciałabym wstawiać co dzień filmiki na yt z tym jak maluję jednak boję się że nie dam rady. Zaczynam właśnie kolejny rok akademicki, a przy tworzeniu filmów trzeba zrobić o wiele więcej rzeczy niż sam rysunek. Spróbuje, najwyżej nie pojawi się 31 filmików ale to zawsze dobry początek :)
Mam już przygotowane przybory których będę używać, stwierdziłam że zostanę przy tradycyjnym czarnym tuszu. Nigdy w życiu nie używałam tego medium i myślę że to będzie idealna okazja by poznać je. 
Mam do was ogromną prośbę! Chciałabym w każdym filmiku poruszyć jakiś temat by filmiki były bardziej interesujące i wnosiły coś więcej dlatego zwracam się do was z prośbą o pomysły o czym mogę mówić. 

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię Twój blog, przedstawiasz interesujące treści. Jeśli interesujesz się sztuką współczesna polecam CI galerię V.A Gallery Poland :)

    OdpowiedzUsuń